Trzy efektywne triki dla produktywności

Każdy z nas ma do swojej dyspozycji takie same 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy – czas nie zawsze jest inwestowany mądrze, a przecież to, co z nim robimy, determinuje jakie efekty osiągniemy.


Kiedy prowadzisz biznes – a pewnie zajmujesz się też domem i rodziną, masz drugą pracę lub firmę i starasz się wieść udane życie – maksymalne wykorzystanie czasu ma kluczowe znaczenie dla sukcesu.


Branża marketingu sieciowego i ogólnie przedsiębiorczość wymaga samodzielnego zarządzania swoim rozkładem dnia. Nikt nie zagląda ci przez ramię ani nie mówi co masz robić – sam/-a dbasz o rozwój swojego biznesu.


Atutem tej sytuacji jest elastyczność i równowaga praca-dom, z drugiej jednak strony wyzwaniem może stać się zachowanie motywacji i dyscypliny pracy.


Skorzystaj z tych trzech efektywnych trików, by zwiększyć swoją produktywność w tym tygodniu:


Planuj tydzień


Brzmi banalnie – ale czy faktycznie to robisz? Poświęć godzinę tygodniowo – w piątek lub niedzielę – na zaplanowanie następnego tygodnia. Ja lubię robić plan w piątek, a potem przejrzeć go w niedzielę świeżym okiem, by wyłuskać to, co dla mnie najważniejsze, a co mniej istotne. Dzięki temu zyskuję pewność, że zrobię to, co powinnam.


Radzę wziąć kalendarz, notes czy planer i zapisać wszystko, co chcesz zrobić w ciągu tygodnia. Uwzględnij posiłki, podróże i wszystkie te różności, o których zapominamy, kiedy nie myślimy o naszych celach i o wpływie codziennych zajęć na ich realizację.


Kiedy już masz listę rzeczy do zrobienia, przenieś je do kalendarza, by mieć pewność, że faktycznie je wykonasz.


RADA: Zostaw sobie wystarczająco dużo czasu między zajęciami, by nie biegać w pośpiechu i dobrze się prezentować na kolejnych spotkaniach czy prezentacjach.


Twórz bloki czasowe


Nie bez przyczyny szkolny dzień jest rozbity na lekcje i przerwy – ludzie mają zdolność koncentrowania się tylko przez określony czas, zanim stracą energię lub zaczną się rozpraszać. Tak samo w naszym biznesie – zrobisz więcej, jeśli podzielisz dzień na bloki czasowe. Ja lubię pracować przez 55 minut, a następnie zrobić sobie 5-minutową na rozruszanie. Pomaga mi to zachować koncentrację i energię przez cały dzień.


RADA: Nastaw budzik, by przypominał ci o końcu bloku. Kiedy wiesz, na co pracujesz i ile masz na to czasu, jest ci łatwiej to osiągnąć.


 


Najpierw czynności generujące dochód


Skup się najpierw na tym, co buduje twój biznes. Oznacza to działania, które generują dochód i rozwijają twój biznes oraz zespół. Co to jest w twoim przypadku? Poświęć chwilę, aby się nad tym zastanowić i sprawdź, czy twój dzień jest ustawiony tak, by wspierać takie działania.


Jeśli tak nie jest, co musisz zmienić? Zrób mini-listę 3 najważniejszych działań każdego dnia i wykonuj je jako pierwsze. Dzięki temu osiągniesz więcej i będziesz mieć poczucie dobrze wykonanej pracy.


 


Z wdzięcznością,

Positive Psychologist MSc BSc CTLLS IPPA
Hay House Author “Now Is Your Chance”
Certified High Performance and Success Coach CHPC

Powiązane produkty