İki Tavşan Hikayesi

"Tavşanları kovalayan kişi yakalar" gibi eski bir atasözü var.

Hayatınızdaki herhangi bir şey, sizi milyonlarca şeyle aynı yönde etkileyebilir. Herşey önemlidir ve dikkatinizi çekmesi gerektiğinde buna nasıl öncelik verirsiniz? Bir kerede çok şey üstlenmeyi seçerseniz veya karar vermezseniz, atasözünün de belirttiği gibi, üzerinde çalıştığınız her şeyin izini kaybedebilirsiniz. Tüm tavşanları kaçırma riskiyle karşı karşıyasınız.

Hepimiz önümüzdeki şeyleri aşırı analiz ederek sıkıştık ve sık sık bunaldığımızı hissedebiliriz.

Bu işinizde kaç kez oldu? Bir eğitim programlamanız, perakende siparişler için birkaç komşunuza ulaşmanız, çocuklarınızın okula gitmesi, umut vadeden müşterileri ile ağ kurulması, işleriniz, faturaların ödemesi, bir ürün lansmanı gerçekleştirmesi, bir doktorun randevusu alınması ve bir çok şeyi bir arada yapma konusunda düşünmeniz gerekiyor. Öğle saatinden önce hepsini yapmanız gerekiyor. En iyi sonuç için enerjinizi nereye harcayacağınızı bilmek çok zor olabilir.

Benim tecrübelerime göre, cevap, uzun vadeli odaklanma ve "ödülünüzü göz önünde tutma" da yatıyor. Dikkatinizi değiştirebilecek herhangi bir günde yapmanız gereken çok şey vardır, ancak nihai hedefinize odaklandığınız sürece günden güne görevler sizi zorlamayacaktır.

Hiç beklemediğiniz bir yöne yöneldiğinizi anlamak için yolculuğunuzda nerede olduğunuzu görmek için rotanızı izlediniz mi? Belki uçak doğuya doğru uçmayı umduğunuzda kuzeye gitmiştir. İstatistik olarak, uçaklar uçuş esnasında zamanın % 70'ini doğru gidemezler, ancak her zaman nereye gideceklerini bildikleri için her zaman o noktaya varırlar.

Aynısı işiniz için de geçerlidir. Belirgin yoğun günler veya beklemediğiniz ve cesaretiniz kırılmış hissettiğiniz anda güçlüklerle karşılaşabilirsiniz. Ancak, uzun vadeli hedeflerinizi akılda tuttuğunuz sürece, asla rotanızdan uzaklaşmazsınız; aksi takdirde derhal tanımak, yönlendirme yapmak ve en önemli şeyleri geri kazanmak mümkün olacak.

Kendinize bir anda - bir tavşan - bir ana hedefi odaklamaya meydan okursanız ve bir kere yakaladığınızda, bir diğerine odaklanmayı tercih edin, siz ve işiniz her zaman devam edecektir.

Sonsuza kadar sizinle,

Rex Maughan