НАЗАД ВО УЧИЛИШТЕ, ЗДРАВСТВЕНИ СОВЕТИ

Кога ќе помислите на враќањето во училиште, храната најчесто е првото прашање. Родителите се грижат за тоа што јадат нивните деца за време на ручекот и ужината во училиште и сакаат да бидат сигурни дека ќе внесат доволно хранливи состојки додека се на училиште.

Кога ќе помислите на враќањето во училиште, храната најчесто е првото прашање. Родителите се загрижени за тоа што јадат нивните деца на ручек и за ужива во училиште и сакаат да бидат сигурни дека децата ќе ги внесат сите потребни хранливи состојки. Почетокот на училишната година значи и домашни задачи и многу дополнителни активност, а тоа остава помалку слободно време и потешко е да се подготват хранливи оброци. Но не грижете се. Еве пет брзи трикови како максимално да го искористите ограниченото време. Почнете го денот со моќен појадок. Истражувањата покажуваат дека децата кои редовно јадат добро балансиран појадок имаат подобри резултати на тестирањата и подобро се однесуваат од децата кои го прескокнуваат појадокот. Појадокот треба да вклучува јајца, леб од цели зрна или овесна каша и овошје или протеински напиток со овошје или јогурт. Ако вашите деца јадат житарки, бидете сигурни дека содржат барем 3 гр. растителни влакна и не повеќе од 6 г. шеќер. Многу житарки вклучуваат екстра протеини и растителни влакна, па имате голем избор. Направете план за оброците и спакувајте ги навреме. Ставете порција овошје или зеленчук во пластична кеса, шишиња со вода, да бидат подготвени само да ги грабнете на излегување наутро кога брзате. Одбегнувајте готова храна. Во неа има многу шеќер, сол и масти. Наместо тоа, консумирајте протиеини, зеленчук и овошје во секој оброк, трудете се храната секогаш да биде свежа. Забавувајте се за време на оброците. Оброкот после училиште нека биде забавно време за да го развесели денот. Различни овошја и зеленчуци, пијалоци,житни бисквити и сирење додека разговарате со децата за тоа како го минале денот. Овошјето и зеленчукот сечете го во забавни форми и тоа нека биде секојдневна рутина. Дополнете ги оброците со потребните витамини и минерали за деца. За да бидете сигурни дека ги добиваат потребните витамини и минерали, одберете квалитетни додатоци во исхраната. И на крај, бидете им пример. Тешко е да барате од децата да се грижат за исхраната, ако родителите не го прават тоа. Ова значи дека и вие мора да внимавате на дневната доза витамини и минерали. Научниците на Форевер знаат колку е тешко да се внимава на исхраната и да се јаде здраво секој ден, особено во денешниот забрзан и зафатен живот. Затоа ние создадовме идеално балансирана формула посебно за возрасни и за дева која го содржи дневното ниво на потребни витамини и минерали. Форевер Кидс мултивитамините во форма на бонбони се направени без вештечки бои и без конзерванси, во целост на природна база земена од моркови, брокули, спанаќ, боровинки, јаболка, шипка, домати и јагоди. Исто така, содрат и минерали кои лесно се апсорбираат. Вие и вашите деца ќе ги обожавате витамините со вкус на грозје, а воедно, ќе бидете мирни во поглед на изхраната. Форевер Дејли е револуционерна формула која ви нуди балансирана количина на нутриенти, биофлавоноиди, витамини и минерали комбинирани со овошје и зеленчук. Оваа уникатна формила е дизајнирата за да ги чува и штити нашите тела во темпераментниот секојдневен живот, и да ни овозможи оптимално здравје и виталност.

Поврзани производи