Benefity potravín povolených v Clean 9 - rukola, špenát, brokolica, kel

Počas vášho posledného programu C9, ste si určite všimli, že okrem jedál a doplnkov ste mali na dosah množstvo povolených potravín. Ale prečo sú vlastne práve tieto potraviny povolené? Táto zdravá zelená zelenina je po vačšinou nízkokalorická, ale to nie je jej jediná výhoda. Každá povolená potravina obsahuje určitý počet vitamínov a minerálov, ktoré vám pomáhajú zostať zdraví. Teraz sa budeme venovať štyrom z týchto povolených potravín – rukola, špenát, brokolica a kel – aby sme videli, ktoré výživné látky obsahujú a aké poskytujú výhody.

Bohaté na vitamín K
K tomu, aby ste vaše telo udržali zdravé počas Forever programu C9, je patričný prísun vitamínu K nepostrádateľný.  Nielenže vitamín K prispieva k normálnej zrážanlivosti krvi, ale taktiež k udržiavaniu zdravých kostí. Takže budete radi počuť, že rukola, špenát, brokolica a kel obsahujú veľké množstvo tohto vitamínu! Najviac má kel, ktorý v surovom stave pri 100g obsahuje šokujúcich 1021% vášho denného odporúčaného príjmu. A čo je ešte úžasnejšie, ak kel uvaríte, toto percento sa dokonca zvýši na 1328%!

Bohaté na vitamín A
Zaujímavé je, že kel nie je jedinou zelenou zeleninou, ktorej výživová hodnota sa pri varení zvyšuje. 100g čerstvej brokolice obsahuje len 12% vášho odporúčaného denného príjmu vitamínu A, ale akonáhle uvaríte alebo udusíte tieto malé zelené stonky, toto číslo sa zvýši na 31%. Vitamín A je dôležitá živina, pretože prispieva k udržiavaniu normálneho zraku a pokožky a hrá úlohu v procese špecializácie buniek. Vtedy dostanú v tele generické bunky špecifické úlohy, ktoré vám pomôžu zostať zdraví. Okrem toho vitamín A prispieva k normálnej funkcii imunitného systému, čo pomáha bojovať proti infekciám. Mnoho ľudí sa venuje imunitnému systému len vtedy, keď ochorejú. Imunitný systém je však dôležitou súčasťou tela, lebo bojuje a odháňa rôzne škodlivé veci.

Bohaté na folát (kyselina listová)
Folát, ktorý sa nachádza v brokolici, špenáte a rukole, je tiež prospešný pre váš imunitný systém. Prispieva tiež k normálnej psychickej funkcii a k zníženiu únavy a malátnosti. Folát hrá tiež úlohu v procese rozdeľovania buniek. Bunkové delenie je užitočné pre mnoho funkcií, z ktorých jednou je náhrada poškodených buniek. Keď sa porežete, telo sa zahojí prostredníctvom bunkového delenia, takže preto je dôležité dbať na tento proces. Pre tehotné ženy je tiež folát užitočný, prispieva totiž k rastu materského tkaniva počas tehotenstva.

Bohaté na vitamín C, vápnik a horčík
Ak sú vaše zuby pre vás dôležité, musíte dbať na dostatočný príjem vitamínu C, vápnika a horčíka. Vápnik, hlavný minerál v rukole, a horčík, minerál nachádzajúci sa v špenáte, prispievajú k udržiavaniu zdravých zubov. Okrem toho vitamín C, ktorý sa nachádza v rukole, brokolici, špenáte a kele, prispieva k formulácii optimálneho kolagénu pre zdravú funkčnosť zubov. Podobne, ak sa chcete starať o svoje svaly, musíte dbať na príjem potravín ako je špenát, ktoré majú vysoký obsah draslíka a horčíka; tieto prispievajú k normálnej svalovej funkcii.

Je zrejmé, že nízky obsah kalórií zákonite neznamená nízku výživnú hodnotu! Rukolu, špenát, brokolicu a kel môžete počas C9 programu jesť, koľko len chcete. Takže ak tvrdo pracujete na tom, aby ste boli #beresolute, buďte si istí, že táto zdravá zelená zelenina vám po celú dobu môže poskytnúť skvelú podporu. Poďte na to!

Súvisiace produkty