Wybierz właściwy trening

Masz do wyboru mnóstwo różnych ćwiczeń, które dzielą się na cztery podstawowe kategorie: trening aerobowy, siłowy, dla elastyczności i dla równowagi.


Trening aerobowy wpływa na wzrost wytrzymałości, a jego efektem jest przyspieszony oddech i akcja serca. Do aerobów można zaliczyć energiczny spacer, jogging, taniec, prace w ogrodzie, skakanie na skakance, pływanie i dyscypliny takie jak tenis. Mają one pozytywny wpływ na układ krążenia i płuca oraz mogą pomóc uchronić się przed różnymi dolegliwościami, takimi jak np. choroba serca.


Trening siłowy obejmuje ćwiczenia z hantlami, ekspanderem lub maszynami na siłowni. Do tej kategorii należą też ćwiczenia z ciężarem własnego ciała, takie jak przysiady i pompki. Mogą one wspierać wzmocnienie kości i mięśni, dlatego są szczególnie przydatne w starszym wieku, podczas codziennych czynności, takich jak noszenie zakupów czy konieczność utrzymania równowagi.


Ćwiczenia, które poprawiają elastyczność są uważane za najmniej istotne z wyżej wymienionej czwórki, ale wybierając właśnie tego typu aktywność fizyczną, możesz jednocześnie wesprzeć szeroki zakres ruchu. Choroby takie jak artretyzm mogą ograniczać zakres ruchu, a regularne ćwiczenia rozciągające lub joga mogą przedłużyć zwinność ruchową.


Równowaga pomaga zachować zwinność i uchronić się przed kontuzjami, a jednak wiele osób wciąż nie docenia jej znaczenia. Jeśli jednak nie chcesz nabawić się kłopotów, np. w wyniku upadku, zacznij wykonywać ćwiczenia, które zminimalizują takie ryzyko. Stanie na jednej nodze i chodzenie od pięty do palców to najprostsze rozwiązania, a jeśli interesuje cię bardziej intencjonalne działanie, pomyśl o tai chi.


Rady, jak zachować formę


Zjedz przekąskę po treningu – nie przesadzaj z liczeniem kalorii, potrzebujesz przekąski, żeby się zregenerować


Pracuj nad techniką – źle wykonane ćwiczenia nie przyniosą efektu


Skup się na krótkoterminowych celach – długoterminowe cele mogą być przytłaczające


W parze raźniej – wspólny trening z kolegą/koleżanką pomoże ci zachować dyscyplinę, a poza tym, jogging to okazja do pogawędki


Nie popadaj w skrajność – konieczność drastycznych zmian może zniechęcić i doprowadzić do całkowitej rezygnacji


Trenując odliczaj od tyłu – wtedy będziesz się koncentrować na tym, ile ci jeszcze zostało do wykonania, a nie na tym, ile jest zrobione


Zaczynaj od ćwiczeń, których nie lubisz – unikanie czegoś pokazuje słabość, z którą trzeba się uporać


Pij koktajl białkowy od razu po zakończeniu treningu – łatwiej zbudujesz masę mięśniową


Prowadź dziennik treningów – monitorowanie postępów pozytywnie wpływa na motywację


Nie przetrenuj się – podczas dni bez ćwiczeń organizm się regeneruje; dzięki temu mięśnie mogą być mocniejsze


Skorzystaj z tych podpowiedzi i wybierz odpowiedni trening, aby zachować dobrą formę i przez cały rok wyglądać i czuć się lepiej. Niezależnie od tego, jaki rodzaj ćwiczeń wybierzesz, wpisz je na stałe w swój grafik, jako element zdrowego stylu życia. Możesz też dodać sobie mocy sięgając po ulubione produkty Forever, takiej jak ARGI+, Forever Move i Forever Lite Ultra. 

Powiązane produkty