EXPEDICE EVEREST

Everest je pro každého kritériem úspěchu. Je to spíše symbol. Nejen v horolezectví, ale i v každodenním životě. Samotné slovo slovo vrchol je vždy obrazem úspěšnosti. Ale ke zdolání vrcholu Everestu nestačí jen dobrá kondice.

Jak jsme dosáhli vrcholu Everestu? Zorganizoval jsem více než čtyřicet horských expedic do největších světových pohoří, ale Everest byl vždy výzvou. Měli jsme před sebou profesionální projekt s týmovou prací.

Naše expedice, jíž jsem se jako šéf řeckého týmu zúčastnil, odstartovala 13. března z Nepálu s mezipřistáním v Bangkoku. Program zahrnoval počáteční výstup na Island Peak (6.189 m), kde jsme se aklimatizovali, a poté jsme se vydali do základního tábora na Everestu, odkud jsme započali náš výstup. Opravdovou výzvou pro nás bylo zdolání ledovce Khumbu 4. ledna a "řeky ledu". Provázely je změny teploty, což vedlo k vytvoření trhlin o výšce a šířce až 50 metrů.

Dne 11. května po téměř dvou měsících pobytu v horách a deseti dnech čekání v základním táboře na lepší počasí jsme nakonec dostali zelenou v našem pokusu vylézt na Everest z jižní strany (South Col trasy). Extrémní podmínky a hypoxie v "zóně smrti" (více než 7 500 m) způsobily, že naše úsilí bylo nesmírně obtížné. Stoupání na vrchol začalo v pátek 14. května a mělo být dokončeno v 11 hodin následujícího dne.

Silný vítr u vrcholu Mount Everestu nakonec zabránil jižnímu týmu dosáhnout vrcholu v plánovaném termínu, ale 16. května se sen stal skutečností. Celému týmu, všem devíti členům, se podařilo dosáhnout vrcholu a to bez jakékoliv ztráty. Velký úspěch! S respektem k hoře víme, že člověk je příliš malý, aby používal slovo "dobytí" pro něco tak velikého jako je Mount Everest. Jisté je, že neexistovala žádná konkurence mezi členy našeho týmu a to je důvod, proč je lezení sport a ne sport, ve kterém můžete vyhrát cenu. Cena je pro nás samotné lezení.

Jak může každý dosáhnout svého vlastního vrcholu? Musíte mít vizi, vaší vizi. Musíte mít ‘těžké‘ i
‘lehké‘ dovednosti. Společný týmový cíl, což v našem případě bylo 8 848 metrů. Důležité jsou vůdčí schopnosti a vnímavost a také vstřícnost k novým myšlenkám. Poté můžete začít budovat svůj tým, kde koherentní vazbou je určitě důvěra. Zredukujte všechny věci vytvořením strategie a přihlédněte ke všem možným obtížím. Pak jednejte a odvažte se!


Panagiotis Kotronaros
Řecko, horolezec
Světový F.I.T. Team

Související produkty