RRUGA PER NE RIO

Atletja e Global F.I.T. Barbara Filiou do te perfaqsoje Greqine ne Lojrat Olimpike ne Rio kete vit. Ajo na tregon eksperiencen e saj

Per te arritur qellimin tim per tu kualifikuar ne Lojrat Olimpike, mu desh te shkoja ne Olympic Training Center te Russise, larg nga familja ime dhe njerzit qe dua! Për 2 vitet e fundit deri në Kampionatin Botëror 2015, ngjarja kualifikuese për Lojërat Olimpike të vitit 2016,kam jetuar dhe jam trajnuar në Rusi, duke shkuar në shtëpi në Athinë në Greqi vetem për Krishtlindje dhe kampionatet Kombëtare greke. Rusia ka qene shteti lider ne sportin e gjimnastikes figurative per shume vite, per kete arsye une vendosa te shkoja atje. Olympic Training Center ne Novogorsk eshte shtepia jo vetem e gjimnastve figurative me te mire ne bote, por gjithashtu e trajnerve me te mire dhe me me shume eksperience, koerografve me te mire, dhe një strukturë të trajnimit të klasit botëror projektuar posaçërisht për nevojat e gjimnastëve figurative. Vajtja ne Rusi me ka dhene mundesine te mesoj nga me te miret, te trajnohem ne mes te me te mireve, dhe te qendroj ne vendin me te mire te trajnimeve ne bote.

Gjimnastika figurative eshte nje sport i vështirë dhe kerkon shume ore te veshtira trajnimi ditor. I dedikova shume ore trajnimit tim, me shume se 8 ore ne dite, per te arritur rezultatet me te mira. Kjo përgatitje përfshin jo vetëm të punojnë në programet e mia te gjimnastikës figurative, por trajnime baleti, force dhe disipline, ushtrime per zemren dhe masazhe. si shtese pervec traajnimit tim ne Olympic Training Center, une konkurova ne nga 15 ne 20 konkurse vjetore, per tu pergatitur fizikisht dhe emocionalisht. Per atletet pergatitja mentale eshte po aq e rendesishme sa edhe pergatitja fizike, kjo ishte pse plani im para turneut te madh perfshin disa te vogla.

Kete vit shkuarja ne Lojrat Olimpike do te jete e veshtire, por dicka qe une po e kerkoj, ashtu si edhe po perpiqem te behem me e mire se ckam qene me pare.
Eshte e rendesishme qe une te jem ne vendin e duhur dhe me shendet te mire qe te jap me te miren time. Gjimnastika figurative eshte nje sport artistik qe kerkon koreografi te detajuar dhe levizje te sinkronizuara si dhe harmononizim me muziken. Per kete, me duhet te perparoj dhe te permirsoj cdo levizje dhe cdo detaj ne secilin nga kater programet e mia. Kjo do te kerkoje shume ore ekstra trajnimi te veshtire, nje gjendje psikologjike te mire, dhe kujdes per dieten time per te siguruar nje peshe stabel. Ashtu sic dihet produktet e Aloe Veras jane shume te rendesishem dhe ofrojne mbeshtetje, fuqi dhe rigjenerimin qe trupi im ka nevoje kur eshte i raskapitur nga trajnimi.Nderkohe qe po punoj per te arritur qellimet e mia per lojrat Olimpike ne Rio, do te vazhdoj trajnimin tim ne Olympic Training Center ne Novogorsk, Rusi. Kjo me lejon mua te vazhdoj te trajnohem ne rrethanat me te mira. Gjithashtu do te mar pjese ne shume konkurse te tjera qe po pergatis. Axhenda permban shume udhetime, perfshire aktivitetet e Grand Prix,Kupa e Botes, Kampionatet Kombetare Greke dhe kampionati Evropian. Dua te arrij rrezultatet me te mira ne Kupen boterore, qe jane aktivitete te rendesishme qe te cojne ne Rio, por ne 2016, sfida me e rendesishme per mua do te jete Kampionati Europian qe do tembahet ne Holon, Israel. Qellimi im eshte qe te jem ne 6 me te iret e ketij aktiviteti. Dhe si perfundim ashtu sic kam udhetuar ne gusht ne Brazil, une dua te arrij qellimin tim me te madh, te jem nje nga 12 finalistet e Lojrave Olimpike 2016!Barbara Filiou, Global F.I.T. Athlete