5 KESHILLA DHE TRUKE PER POSTIMET E SEZONIT TE PUSHIMEVE

Ne të gjithë e dimë se Sezoni I festave është koha e vitit kur tundimet dhe oraret e zgjatura na bëjnë të humbasin qëllimet tona të shëndetit dhe fitnesit.

Por, te mos i lejojme pushimet te na marrin poshte! Ne qofte se vendosni qellimin ndiqni disa nga strategjite e listes te meposhtme dhe ndiqni keto keshilla per sezonin e ardhshem te pushimeve. Ketu jane 5 top keshillat dhe truket qe ju mund zbatoni SOT!

1. Mos u fokusoni tek ushqimi. Mos e beni ushqimin qendren e vemendjes, fokusit dhe fiksimit. Fillojeni vitin duke kaluar kohe me ata qe doni, duke u kujdesur per te tjeret, duke qene mirnjohes dhe te ndergjegjshem per veprimet. Te mendosh per rutinen e nje dite tani eshte me e shendetshem se kure me pare. Ju them te gjithe klientve te mi qe te perdorin gjithmone regullin 80/20. Qe do te thote 80 perqind te kohes te hani ushqime te shendetshme sic jane mishi pa dhjame, perime, karbohidrate komplekse dhe yndyrn te shendetshme. 20 perqindshin tjeter te kohes kenaquni pak. Kjo nuk do tju demtoje!

2. Pini shume uje. Merni peshen e trupit tuaj dhe ndaheni ne dy. Pijeni kete numer me onc. Uji eshte shume i rendesishem per arsye te ndryshme dhe te rendesishme, por arsyeja kryesore per te cilen ne duhet ta pime ate tani eshte per vetite e tij detoksike dhe ndihmon ne filtrimin e disa indulgjencave qe ju konsumoni.

3. Merni nje paket Forever Fiber cdo dite. Ngrenia e sasise te rekomanduar te perimeve cdo dite mund te jete nje sfide e vertete, vecanerisht kur ju jeni te zene ne jenen normale. Marja e nje fibre shtese ofron nje game te gjere perfitimesh shendetsore. Kjo mund tju ule kolesterolin, te mbaje sheqernat ne gjak te qendrueshme dhe tju ndihmoje te mos fitoni peshe.

4. Perdorni shkallet. Ne qofte se ju zakonisht perdorni ashensorin per te shkuar ne zyren tuaj ose ne apartamentin tuaj merni ne konsiderate perdorimin e shkallve. Ju mund te perdorni gjithashtu shkallet vetem per te levizur pak gjate pushimeve tuaj te punes. Ju rekomandoj te coheni MINIMUMI nje here ne dy ore dhe te ecni 5-10 minuta.

5. Digjni kalorite ne vetem 4 minuta! Shkarkoni aplikimin ”Tabata” smart fonin tuaj. Ky eshte nje nga aplikacionet e mia me te perdorura te kohes per te djegur kalorite shpejt dhe ne menyre me efektive. Duke e perdorur kete aplikimdo ti jepni force metabolizmit tuaj dhe te krijoni nje ” Djegje te me vonshme” kur ju jeni duke djegur kalori gjate dites. Ju duhet te beni nje ushtrim per 20 sekonda dhe pastaj per 10 sekonda duke e perseritur 8 here me nje total prej 4 minutash.

Nje shembull sesi punon Tabata: Keto ushtrime do tju marin ju vetem 16 minuta dhe gjithcka qe ju keni nevoje eshte pesha e trupit tuaj!
Hapi 1: Pompa
Hapi 2: Ushtrime barku
Hapi 3: Peshngritje
Hapi 4: Ushtrime muri

Keto keshilla nuk jane shkencore dhe shume duken si mendim praktik, por mos haro mendimi praktik nuk eshte gjithmone vete praktika. Ngadalë duke filluar zbatimin e këtyre strategjive në jetën tuaj te perditshme mendoj se ju do të jetë shumë i lumtur me veten kur te vije vera. Plus ju do te kini krijuar zakone te shendetshme qe do ti zbatoni ne sezonin tjeter te pushimeve!

Jake Coyle, Global F.I.T. Athlete