KESHILLA PER TU DUKUR BUKUR. PER TU NDIER MIRE.

Duke e shpenzuar vitin e kaluar per tu përgatitur dhe trajnuar për konkursin tim të parë (dhe arritjen e rezultateve me te mira), jam ftuar për të ndarë menyren time të të ushqyerit dhe per tju dhene diasa keshilla ju. Kam shume deshire të ndihmoj të tjerët me të ushqyerit dhe stërvitje kështu që është një privilegj i vërtetë per mua të jem në gjendje t´ju ndihmojnë.

Perberesit e shendetshem ushqimor Ushqyerja shendetshem eshte celesi, ashtu sic eshte dhe konsumimi i ushqimeve te duhura; kjo eshte thelbesore dhe duhet te jete pjese e atyre cfare ka brenda dhe jashte frigoriferit. Une ha pese vakte te vogla cdo dite; te cilat perfshijne gjithmone proteina. Une ju rekomandoj qe te konsumoni proteina 3 here ne dite per te ndihmuar ne ruajtjen e nje trupi te lidhur.
Une ushqehem pese here ne dite; te cilat perfshijne proteina. Une ju sugjeroj te konsumoni te pakten tre here ne dite proteina, per te mbajtur nje shendet te mire. Si pjese e nje vakti me te lehte ndermjet vakteve te zakonshme, me pelqen te ha pancakes plot proteina ( ushqim amerikan, si brume,gatuhet duke perzier veze,miell dhe qumesht), te cilat i preferoj shume, pasi ata jane te pasura ne protenia dhe permbajne gjurme frutash te thata dhe fara, sesa fruta te cilat kane sasi me te larte sheqeri ( ky lloj ushqimi mund te sherbeje dhe si mengjes ose embelsire). Une fokusohem per te mbajtur nivelin e sheqerit te ulur ne gjak; nese i pelqen shume gjerat e embla, nje vakt tjeter i lehte mund te konsiderohet avocado ose disa luge embelsirash perber nga frutat e thata ose farat.
Perpara se te bie te fle une konsumoj nje Kos grek me nje luge me pluhur proteinash per shije, dhe nje luge farash te shtypura (si chia, liri, luledielli dhe kungulli). Kto jane fibra te plota proteinash si dhe plot vitamina dhe minerale. Vaktet e mia permbajne perime jeshile ose sallata si dhe salmon ose merluc, biftek, pule ose mish te grire gjeli deti ose dreri. Gjithashtu perimet i gatuaj ne nje shumellojshmeri menyrash te ndryshme; patatet e ferguara sidomos jane te leha dhe te shpejta.
Me pelqen te perdor ereza te fresketa si koriander ose borzilok, si dhe speca te fresket si xhinxher dhe djegese. Pi kafe te zeze per te mbajtur laktozen ne nivelet minimum, pasi i mar nepermjet burimeve te tjera ushqimore. „Dashuria” ime me e fuundit eshte kakao 100% kakao e paster! Dashamires te kakaos mbani shenim: eshte shume e mire per ju! Eshte nje burim i mire magnezi, potasiumi dhe hekuri. Une thjesht hedh nje luge nga ajo si per shije ose ne ndonje pije. Nese ju keni vertet deshire per gjera te embla, provoni Xylitol si nje embelsues ne vend te sheqerit. Jam nje avokate persa i pirjes se ujit me sasi te medha, pasi uji eshte shume i rendesishem per funksionimin e trupit tone, dhe ju duhet gjithashtu te perdorni suplementet tona fantastike; sistemi jone imunitar perfiton nga shume perberes qe perbajne suplementet e Forever.
Persa i perket ushtrimeve eshte mire te vendosni nje qellim; beni nje plan dhe qendroni me ate! Pershkushtimi eshte celesi dhe shume esenciale ne menyre qe te behet nje ves per mire dhe te arrish objektivat e tua. Eshte gjithashtu nje ide e mire, per te perfshire ushtrime per peshen, pasi kjo nxit formimin e muskujve dhe djeg me shume yndyrna. Une perdor HIIT (trajnim me taktike i nje intensiteti te larte) i cili eshte i mire per djegie te yndyrnave dhe ben mire per shendetin e zemres- trupi juaj nuk mesohet lehte me kete! Duke pasur nje sasi gjumi te mire, ne menyre qe trupi juaj te kete kohe te rigjenerohet, eshte shume e rendesishme; une ve re nje ndryshim te madh nese nuk arij te fle per 8 ore.
Une perdor Forever Garcinia Plus, tre here ne dite- sepse permban kronium, e cila kontribon ne funksionimin normal te niveleve te glukozes ne gjak; Forever Therm e perdor dy here ne dite, dhe aboslutisht te preferuarin tim, Argi +- e dua! Gjate gjithe ketij viti kam gjetur shume menyra per vese te reja, dhe i kam percjell dhe ne familje: Izi (12) tashme shkon ne palester dhe Maksi (10) preferon te beje tip pompash dhe terheqje ne shtepi: ai madje ka krijuar dhe nje mini program! Kam qene me te vertete me fat pasi kam pasur nje mbeshtetje te madhe dhe shume pozitive nga partneri im, Xhejms, dhe e gjithe familja ime- dhe kjo eshte thjeshte maja e akullnajes!

Sarah Matyjasik, Global F.I.T. Athlete