SHENDETI I ZEMRES NGA MENDJA

Meditoni per te fluturuar. Kjo është një frazë qe ma kishte mësuar mësuesi im i shumeditur ne shkollë. Në mënyrë që të jeni i suksesshëm në çdo pjesë të jetës tuaj ju duhet të filloni me shpirtin tuaj, qetesine e mendjes dhe një zemër të mbushur me dashuri.

Ne na kane mesur qe te hame me kujdes dhe nga pak, per te shmangur yndyrnat e keqija dhe ushqimin e perpunuar, te mos pime cigare, dhe te shmangim sasine e tepert te alkolit, te githa keto ne kombinim me ushtrime te rregullta ditore. Te GJITHA keto jane faktore shhume te rendesishem ne uljen e presionit te gjakut, mban te qenurit obez larg dhe e furnizon trupin me vitaminat e nevojshme qe duhen per te pasur nje trup te shendetshem, funksionet jetesore dhe nivelet te larta energjie.
Nese ju beni pjese ne 90% e atyre qe nuk shkojne rregullisht ne palester per te ngritur pesha ose te vraposh ne maratona 10K, atehere po ju themi disa keshilla te vogla te lehta, se si te mbani nje zemer te lumtur dhe ne te njejten koh te perfitoni nje shendet te mire. Kane ikur ato kohe kur kishte thjesht hipizem, joga, ose njerez te tjer qe thjesht uleshin perreth per ore te tera, duke djegur kalori dhe ze delfinash ne sfond. Duke pasur keto 5 minuta nga dita juaj per tu ulur dhe qetesuar nga mendimet dhe trupi juaj do perfitoje nje shendet shume me te mire. Gjendja jone mendore eshte nje pjese e rendesishme se si turpi jone reagon. Pjesa me e mire e meditimit ose duke jetuar momentin ne gjerat me te vogla, te cilat une do ti quaja "fjetja mendore".
E keni vene re qe ndonjehere mendja juaj "fiket" teksa lexoni nje liber, shikoni nje film, shikoni nje oxhak me zjarr, ose ndonjehere dhe duke i dhene makines (nuk eshte e rekomandueshme ). Papritur ju kuptoni qe nuk e kishit idene se cfare po lexonit, shikonit ose se si mberritet apo ku mberritet. Keto fjetje te vogla te trurit, eshte udhetimi qe ben mendja jone ne vende te lumtura; ju sapo i bete vetes nje te mire. Pra nuk eshte nevoja ta ndizni kete sens nese ndiheni cuditshem per kete, ne vend e kesaj filloni thurni, blini nje puzzle, ose shkoni per nje masazh. Meditoni per te flutuar eshte celesi per nje jete me te shendetshme per ju! Duke i falur vetes pese minuta ne dite per te degjuar trupin tuaj, per te relaksuar mendjen tuaj, jo vetem do te ju ule presionin ne gjak, por do rrise rrahjet e zemres, frzmarrjes dhe te aktivizoje trurin tuaj. Gjithashtu do te ju motivoj per te pasur nje zakon te perditshem qe lidhet me te jetuarit me shendetshem, pademshem dhe me me kuptim per JU! Konkluzioni? Ska me "sikur", "edhe" ose "por"! Rellu Pats, UAE Global F.I.T Team