Uwolnić się od przeszłości

Jeżeli „geniusz polega na upraszczaniu skomplikowanego”, to mandryl Rafiki był geniuszem. Większość z was pewnie oglądała Króla Lwa i zna Rafiki, który przewija się na ekranie z nieodłącznym kosturem i dzieli się swoją mądrością z każdym, kto ma ochotę go słuchać. W jednej ze scen Simba żali się, że zmiany są trudne i że zbyt długo uciekał przed przeszłością. Niewzruszony Rafiki wali go laską po głowie.


Simba się oburza: Auć, za co to?


Rafiki odpowiada: To bez znaczenia. To już przeszłość!


Na to Simba: Ale nadal boli.


Rafiki; Przeszłość może boleć. Można przed nią uciekać albo wyciągnąć z niej wnioski.


Przeszłość to wspaniały nauczyciel. Nasze doświadczenia mogą nas wiele nauczyć. Wszyscy mamy fantastyczne wspomnienia, które napełniają nas optymizmem i nadzieją. Jednak mamy też na swoim koncie błędy i uchybienia, które budzą w nas strach i wątpliwości. Musimy uważać, by minione porażki nie limitowały naszych przyszłych triumfów.


Wiem, że jest to trudne. Emocje, które odczuwaliśmy w złych czasach zdają się być potężne i łatwo o nich pamiętać. Natomiast radość dobrych momentów może zdawać się ulotna i nieuchwytna. Chcę jednak, byście przez chwilę pomyśleli o wspinaczce lub wjeżdżaniu rowerem na szczyt góry. Zasada jest taka sama. Łatwo jest pamiętać podjazd. Trwa dłużej i wymaga większego wysiłku niż radosny zjazd, który jest tak szybki, że potem ciężko go sobie przypomnieć!


Kiedy się jednak nad tym zastanowić, przecież dystans przebyty w obie strony jest dokładnie taki sam. Podobnie jest w życiu. Jestem pewien, że gdyby istniał sposób pomiaru dobrych i złych chwil, tych dobrych byłoby więcej. Nie pozwólcie, by głos wątpliwości zagłuszył nieodłączną każdemu z nas nadzieję.


Jeżeli budując biznes i kreując dziedzictwo zaczynacie odczuwać opór lub strach czy brak pewności, którego źródłem jest przeszła chwila – pomyślcie o Rafiki i uderzcie się w głowę.


Nie zapominajcie: To bez znaczenia. To już przeszłość!


Forever Yours,

Rex Maughan
CEO, Forever Living Products