Natalie Valenti o sprzedaży detalicznej i opiece nad klientem

Natalie Valenti, Sapphire Manager i najlepszy Forever Business Owner Szkocji, opowiada o tym, jak zajmuje się swoimi klientami i dba o sprzedaż detaliczną…


Moim niezmiennym celem i zadaniem pozostaje comiesięczna sprzedaż produktów Forever o wartości co najmniej 10 cc. Tak robiłam jako Assistant Supervisor i tak samo robię teraz, jako Sapphire Manager. Działamy w branży Sprzedaży Bezpośredniej, a nasza praca polega na kontaktach z klientami i budowaniu z nimi relacji. Prosty akt sprzedaży produktu daje ci kontrolę nad dochodami i codzienny zarobek. Nie popełnij mojego błędu – kiedy zaczynałam, chowałam się za laptopem, ale nasza praca nie polega na sprzedawaniu rzeczy na Facebooku. Jej istotą są realne kontakty i rozmowy z ludźmi. Dzięki temu sprzedaż detaliczna staje się świetną zabawą.


Oto pięć moich ulubionych metod sprzedaży detalicznej:


01/ DOMOWE PREZENTACJE PRODUKTÓW


To tradycyjny, ale ciągle skuteczny sposób sprzedaży bezpośredniej, o którym nie należy zapominać. Domowe prezentacje produktów należą do działań generujących dochody i warto je u siebie organizować przynajmniej raz w miesiącu. Ja, dzięki takiemu działaniu, jestem w biznesie w tym miejscu, w którym jestem. Prezentacje pomagają mi też realizować comiesięczny cel związany z obrotami cc. Nie możesz jednak zapraszać wciąż tych samych osób. Ja zaczęłam współpracować z innymi lokalnymi przedsiębiorcami – oni przyprowadzają swoją sieć, ja swoją. Na przykład, poznałam panią, która wyrabia świeczki na bazie soi. Przychodzi ze swoimi klientami na moje spotkania i obie dzielimy się tym, co robimy. Unikam współpracy z przedstawicielami innych firm MLM i osobami sprzedającymi podobne produkty.


Nowe osoby zachęcam do przeprowadzenia dwóch prezentacji w pierwszym miesiącu działalności, jednej wieczorem i jednej po południu. Możesz np. zorganizować popołudniową herbatkę w niedzielę i wieczorne spotkanie w piątek. Zawsze przy tym zapraszaj na obie imprezy, by gość mógł wybrać, w której wziąć udział. Podaj godzinę rozpoczęcia i zakończenia, by gość wiedział, że może wyjść o ustalonej godzinie. Mówiąc o produktach, korzystaj z karteczek z podpowiedziami, by gość, który zdecyduje się dołączyć, widział, że nietrudno będzie mu powielić twoje działania. Możesz też przygotować prezenty – np. torebeczki z próbkami, ale rozdawaj je dopiero na zakończenie, po zakupie produktów. Nie musi to być spotkanie pełne samych ochów i achów. Po prostu przekaż swoją dumę z produktów i zachwyt firmą.


02/ ZESTAWY DO PRZETESTOWANIA


Jakie wrażenie chcesz wywrzeć produktami na klientach i jak chcesz być zapamiętany/-a? Grupowanie produktów i sposób ich przekazywania klientom dają ogromne pole do popisu twojej kreatywności. W moich zestawach zawsze jest saszetka Aloe Blossom Herbal Tea, Ferrero Rocher i ciekawe czasopismo. Gdybym miała spędzić relaksujący wieczór z maseczką na twarzy, kubek herbaty, czekolada i coś dobrego do czytania byłyby jego nieodłącznymi elementami! Zawsze myśl o tym, czego ma dzięki tobie doświadczyć klient.


Produkty możesz przekazywać na różne sposoby. Niektórzy lubią kosze, ja natomiast uwielbiam kolorowe torebki na suwak, ponieważ łatwo je wozić w samochodzie. Kiedy jesteś gdzieś w mieście i słuchasz ludzi, możesz usłyszeć coś, co skłoni cię, by dać komuś produkty do wypróbowania. Właśnie w takich sytuacjach świetnie sprawdzają się zestawy testowe. Mówię wtedy: „Przepraszam, że podsłuchałam twoją rozmowę, ale mam w samochodzie coś, co wspaniale by się na to sprawdziło.”


Zestawy testowe bardzo się również przydają, gdy ktoś mówi „nie” szansie na biznes. Zawsze wtedy odpowiadam: „To świetnie; wiem, że biznes nie jest dla każdego, ale produkty już są. Daj mi swój adres, a wyślę ci testowy pakiet produktów w ramach podziękowania.”


Kiedy zaczynasz od biznesu, zawsze możesz przejść do produktów!


03/ POLECENIA


Najcenniejsze dla profesjonalisty są polecenia klientów. Liczy się to, co jest przekazywane z ust do ust, a to zależy od tego, jak zajmujesz się klientem. Posłuż się tym prostym pytaniem: „Kto jeszcze z twoich znajomych mógłby według ciebie skorzystać?” Nigdy nie pytaj: „Czy znasz…”, bo odpowiedź może być negatywna, natomiast efektem pytania „Kto z twoich znajomych” będzie polecenie. Nic nie wywiera większego wpływu niż polecenie od zaufanej osoby. Dlatego zaufanie i uczciwość mają tak kluczowe znaczenie w naszym biznesie. Bądź miłą osobą wszędzie, gdzie idziesz, bo nigdy nie wiesz, dokąd cię to może doprowadzić!


04/ DEGUSTACJE


Degustacje zaczęły się od przypadku. Byłam instruktorką jogi i wciąż, kiedy tylko mogę, chodzę na zajęcia. Półtora roku temu, po zajęciach jogi w lokalnym klubie, poczęstowano nas wodą kokosową. Zaczęłam się zastanawiać, czy dałoby się to samo zrobić z aloesem. Teraz jest to szalenie popularne w naszym zespole – jest tańsze i szybsze od stoisk reklamowych/targowych i nie musisz ograniczać się tylko do klubów sportowych. Ja robiłam to na szkolnych zebraniach i w przedszkolu. Koniecznie tylko poproś najpierw szefa danego miejsca o zgodę. Nie musisz nic sprzedawać, bierzesz tacę z Forever Aloe Vera Gel / ARGI+ / Forever Lite Ultra, nalanymi do jednorazowych kubeczków i rozdajesz je, dołączając wizytówki – ja mam też zawsze owoce, na wypadek, gdyby komuś nie przypadł do gustu smak napoju. Takie degustacje pomagają budować świadomość marki, a mi nie przeszkadza przezwisko pani aloesowa!


05/ NOŚ KARTON


Kup zestaw produktów – C9 / F15 / Vital5 / Touch of Forever – i noś go wszędzie ze sobą! Niech ten karton stanie się twoim najlepszym przyjacielem. Musi być on wypełniony produktami, bo chodzi o to, że gdzie nie pójdziesz, ktoś zapyta: „co masz w kartonie?” Moja najmłodsza córka, Rosa, nie cierpi tej koncepcji – marzy, że kiedyś odbiorę ją ze szkoły bez kartonu w ręce! Biorę go ze sobą, gdy idę do fryzjera – nie żartuję! – biorę do banku i stawiam na kontuarze. Zanim wyjmę portmonetkę z torebki, kasjerka zapyta: „Co jest w kartonie?”, a ja odpowiem: „Pani pozwoli, że pokażę…” To łatwy sposób budowania świadomości marki i wiary w produkty.


Zawsze noś przy sobie wizytówki, ale jeżeli akurat żadnej nie masz, poproś rozmówcę o jego nazwę użytkownika na Facebooku i dodaj go do swojej grupy. Nigdy nie wiesz, jaki może być efekt.
WAŻNE RADY NATALIE:


Obsługa klienta: zła obsługa klienta może mieć ogromny wpływ na to, jak ktoś postrzega markę. Dlatego warto przykładać się do opieki nad klientem, rozpatrując tę kwestię pod takim kątem, by jego dzień stał się dzięki nam lepszy. Nigdy nie traktuj klientów jakby ich obecność była oczywista – bądź stałym elementem ich życia, bo to buduje zaufanie.


Znajdź swoją niszę: Nie musisz być ekspertem od aloe veera. Wybierz pięć lub dziesięć produktów, o którym będziesz mówić z pasją i pewnością.


Rok kalendarzowy: Myśl, jak dopasować produkty do okazji z kalendarza; planuj odpowiednio przed różnymi świętami, np. Wielkanoc, Dzień Matki itp.


Świadomość ceny detalicznej: Cena produktów Forever jest taka jak jest, bo są one niesamowicie wysokiej jakości. Można znaleźć tańsze produkty aloesowe, ale nie są one tańsze bez powodu. Nigdy nie sprzedawaj produktów Forever poniżej wartości – przez to tylko obniżasz swoją wartość.


Twoja lista kontaktów: Niech twoja lista koniecznie obejmuje lokalne firmy, gdzie na pewno znajdziesz osoby, które odniosłyby korzyści z produktów. Na przykład, wiem, że salony kosmetyczne mają klientów zainteresowanych pielęgnacją skóry. Wpisz na listę swój lokalny salon i odwiedź go!