Yeni Şirket İlkeleri

Yeni Şirket İlkeleri Değişiklikleri


Yeni ilkeler, Forever İş Sahipleri için daha fazla avantaj ve gelişme anlamına gelmektedir. Gem Bonus Hak Kazanımı, Gem Eagle Manager ve Manager Seviyesine Yükselme ile ilgili birkaç değişiklik geliyor. Bu yeni Forever ilkeleri hem daha fazla prim ve teşvik elde etmenize hem de Ekiplerinizin büyümesine yardımcı olacaktır. Hazır olun ve bu önemli gelişmeleri Ekibinizdeki herkesle paylaşın.


Gem Eagle Manager Teşviki veya 9/17/25 Manager kolları üzerinden 25 CC yapan Managerlar aracılığıyla olmak üzere artık Gem Bonus’a hak kazanmak için 2 alternatifiniz olacaktır. Gem Eagle Manager değişiklikleri Gem Managerlara, Eagle Manager teşvik programına hak kazanmaları konusunda daha ulaşılabilir bir yol sunacak ve onların bu başarı sayesinde Gem Bonus’a otomatik olarak hak kazanmalarına imkân verecektir. Buna ek olarak, FBO’lar artık Manager kariyerine ulaşmak için 2 alternatife sahip olacaklar. Bir FBO, 1 ya da birbirini takip eden 2 takvim ayı boyunca toplamda 120 Kişisel ve Non-Manager Case Credit veya birbirini takip eden 3 ya da 4 takvim ayı boyunca toplamda 150 Kişisel ve Non-Manager Case Credit üreterek Manager kariyerine ulaşacaktır.


Açıklamalar:


Gem Eagle Manager


Gem Managerlar (yani Sapphire Manager ve üstü kariyerde olanlar) daha düşük bir Gem Seviyesinde Eagle Managerlığa hak kazanabilirler. Örneğin, bir Diamond Manager Ekibinde 6 adet Eagle Managera sahipse bu durumda Sapphire Eagle Manager olmaya hak kazanır. Sapphire, Diamond Sapphire ya da Diamond Eagle olmaya hak kazanan bir FBO, Liderlik Primi hak kazananı olduğu Mayıs ayından başlayarak 12 ay boyunca her ay için Yerel Ülkesinde otomatik olarak sırasıyla %1, %2 ya da %3 Gem Bonusa hak kazanacaktır. Eğer bir Gem Manager sahip olduğu Gem Seviyesinden daha düşük bir seviyeden Gem Eagle olmaya hak kazanırsa (örneğin Sapphire Eagle olarak hak kazanan bir Diamond Manager), Gem Bonus ilkesi uyarınca daha yüksek bir ödeme yüzdesine hak kazandığı aylar hariç olmak üzere (Şirket İlkeleri 4.51-4.55 maddelerine bakınız) Eagle hak kazanım seviyesine karşılık gelen Gem Bonus ödeme yüzdesini alacaktır.


Bu Şirket İlkesi, 2018 yılı Nisan ayının sonuna kadar Gem Eagle olmaya hak kazanan FBO’ların 2018 yılı Mayıs ayından itibaren Gem Bonus almaya hak kazanması için hemen yürürlüğe girecektir.


Bu, Gem Managerlarımızın Eagle Manager hak kazanımı için hedeflerini belirlemeleri konusunda mükemmel bir teşviktir. Gem Bonus her ay toplam kazançlarını önemli ölçüde arttıracaktır.


Gem Bonus Hak Kazanımı


2019 yılı Mayıs ayından itibaren 9, 17, 25 adet Aktif 1. Nesil Manager ile Gem Bonus’a hak kazanmak artık bir alternatif olmayacaktır. Bundan sonra Gem Bonus hak kazanımının ya yukarıda sözü edilen Gem Eagle teşviki aracılığıyla ya da 9/17/25 Manager kolları üzerinden 25 CC yapan Managerlar ile olması gerekmektedir.  


4 Ay Manager Yükselmesi


Bir takvim ayı veya birbirini takip eden 2 takvim ayı boyunca toplamda 120 Kişisel ve Non-Manager Case Credit veya birbirini takip eden 3 ya da 4 takvim ayı boyunca toplamda 150 Kişisel ve Non-Manager Case Credit üreten bir FBO, Manager seviyesine yükselir.  


Bu şirket ilkesi 2018 yılı Şubat ayından itibaren geçerli olacaktır, bu da bir FBO’nun yeni 150 CC seçeneği için Aralık-Ocak-Şubat aylarından gelen ya da Aralık-Ocak-Şubat-Mart aylarından gelen Case Creditlerini toplayabileceği anlamına gelmektedir.    


Sorularınız ya da daha fazla bilgi için lütfen Genel Müdürlüğümüz ile iletişime geçiniz.

Benzer Ürünler