Niyc Pidgeon Serisi: 7 Başarı Alışkanlığı

Bu makale, 6 bölümlü bir serinin 5. makalesidir. Geçen hafta sizinle mutluluk başarının temel ilkesidir in nedenlerini paylaştıktan sonra bu hafta sizinle aşağıda yer alan konuyu paylaşmak istiyorum;  
 


Sizi Daha İyi Bir Lider Yapan 7 Başarı Alışkanlığı


Dünyanın en başarılı insanlarına baktığımızda ve onları neyin başarılı kıldığını öğrenmek için davranışlarını incelediğimizde, ortalama bir insana kıyasla onları başarıya taşıyan tek bir çığır açıcı nedenin olmadığını sıklıkla görürüz.


Bunun yerine onları başarıya taşıyan şeyin, olumlu bir etki yaratmak üzere bir araya gelen günlük alışkanlıkların oluşturduğu birden çok faktörlü bir kombinasyon olma eğilimi taşıdığını görürüz.


Sizin günlük alışkanlıklarınızı rol modellerinizden birinin günlük alışkanlıkları ile karşılaştırdığımızı düşünün. Aynı görünürler miydi ya da benzer tarafları olur muydu?


Ya da tamamen birbirinden farklı mı olurdu?


Kişilerin pratiğini geliştiren günlükbaşarı çentiklerine baktığımızda birbirini takip eden bazı alışkanlıklar olduğunu görüyoruz.  


Başarılı İnsanların Alışkanlıkları


Bu alışkanlıklar ile birliktebaşarılı insanların uyguladıklarını gördüğüm ve eklemek istediğim 7 adet alışkanlık daha var ve size bunları da uygulamanızı tavsiye ediyorum. 


1. Zamanınızı Planlamak


Ciddi bir başarı istiyorsanız, sadece uyanmak ve kendinizi olayların akışına bırakmak bunu elde etmenize yetmez. Önümüzdeki 12 ay içinde ne oluşturmak ve gerçekleştirmek istediğinize dair geniş bir planı ana hatları ile belirlemenizi ve sonrasında o dönemde neyin önemli olabileceğini düşünmek için sırası ile her aya göz atmanızı öneririm. Belirli bir ayı kapsayan bir teşvik programına yönelik çalışıyor olabilirsiniz ya da uzak bir yere tatile çıkacağınızı bilirsiniz, bu nedenle ekibinizi desteklemeniz söz konusu olduğunda önceden plan yapmanız gerekebilir. Bir kez yıllık bir plan oluşturduğunuzda, önünüzdeki aya bakmanın zamanı gelmiş demektir. Bu ay içinde neler yapmak istersiniz? Yol boyunca motive olmanıza yardımcı olması için bir hedef belirleyebilirsiniz.


 


Sonra haftanın planlanması gelir. Haftanızı planlamak, öğretmeyi ve yapmayı en sevdiğim şeylerden biridir ve başarınızda bunun çok önemli bir yeri olduğunu biliyorum.Her zaman öncelikle uyku, seyahat ve yemek saatleri dahil olmak üzere temel şeyleri planlarım.


 


Sonrasında ise yapılması gereken şeylere ve onları programınızda nereye koyacağınıza bakmalısınız. Haftanızı ele alıp onu günlere bölmek ve bir gece öncesinde her gün için önceliklerinizi planlamak, net olmanıza ve daha etkili bir biçimde çalışmanıza yardımcı olur.  


 


2. Spor Yapmak


Sir Richard Branson’a kişisel üretkenliği arttırmak için verebileceği en önemli öğüdün ne olduğu sorulduğunda, cevabı “spor yapmak” olmuştur. Branson sabahları spor yaptığı günlerde 4 ekstra üretken saat kazandığını belirttir ki, buna tümüyle bende katılıyorum.


 


Sizin için spor yapmak günlük bir görev gibi görünebilir, ancak bu durum muhtemelen yanlış spor seçiminizden kaynaklanmaktadır. 10 yıl kişisel bir eğitmen olarak çalıştım ve sporu eğlenceli kılmanın önemini öğrendim. Gerçek anlamda keyif alacağınız bir spor türüseçin; çünkü bu sayede spor yapma olasılığınız artacaktır. 20 dakikalık bir yürüyüş bile beyninizi açar ve bilgi alımı için onu hazırlar.


 


Bir dahaki sefere enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde ya da işinizi yapmak için motive olamadığınızda harekete geçin ve bir yürüyüşe çıkın.


 


3. Besin Takviyesi Kullanmak


Şu an burada zaten bilinen bir konu hakkında öğüt verdiğimi biliyorum, siz muhteşem ürün yelpazemiz konusunda birer uzmansınız ama işiniz konusunda örnek oluşturmanın ve anlattıklarınız konusunda pratik yapmanın yanı sıra beslenmenizdeki desteğin önemini de vurgulamak istiyorum.


 


Modern beslenme alışkanlıklarımız pek çok vitamin ve mineral açısından yetersizdir. Bu nedenle bir Forever Business Owner olarak enerjinizi ve sağlığınızı desteklemek vasıtasıyla daha etkili ve verimli olursunuz. 


 


Favorilerim her gün jel içmek (doğal olarak), spor sonrası Forever Lite kullanmak ve tabii ki BeePropolis almak şeklindedir. Vücudunuzun doğru şekilde beslenmesini sağlayarak kendinize en yüksek başarı şansını verdiğinizden emin olun.


 


4. Minnettar Olmak

Hem anlayışınızı değiştiren ve başarınızı yükselten hem de bir anda yaşamınızı tamamen değiştiren bir özelliğe sahip olan minnettarlık, Pozitif Psikoloji de gördüğümüz en güçlü kavramlardan biridir.


 


Minnettar olmak yeni bir kavram değil ancak yeni olan etkililiğini desteklemek için bilim tarafından kanıtlanmasıdır.


 


Minnettarlık daha tatmin olmuş hissetmenize, refahınızı arttırmanıza, stresi azaltmanıza ve daha başarılı olmanıza yardımcı olur. Küçük bir desteğe ihtiyacınız olduğu her an, sabah yapacağınız ilk şey, akşam yapacağınız son şey ve tüm gün boyunca minnettar olmayı deneyin.


 


5. Daha Çok Soru Sormak

 


Geçen gün çok başarılı arkadaşlarımdan biri bana, “Biliyor musun Niyc, sadece soru sormak vasıtasıyla yıllar boyunca pek çok şey öğrendim” dedi.


 


Eğer sormazsanız, asla bilemezsiniz. Endişe etmek ya da tahmin yürütmek yerine soru sorarak yeni bir şey öğrenebilir ve onu daha iyi anlayabilirsiniz.


 


Bu durum üst grubunuza sorular sormanın yanı sıra şu an ne noktada oldukları ve nasıl yardım edebileceğiniz konusunu anlamanıza yardımcı olacak şekilde yeni kişilere ve ekibinize sorular sormak vasıtasıyla bir şeyler öğrenmek istediğiniz eğitimleri de içermektedir. Kafanızı dışarı çıkarın, size ve işinizin büyümesine yardımcı olacak soruyu nerede soracağınızı düşünerek tıpkımeraklı bir çocuk gibi hareket etmeye başlayın.


 


6. Erken Kalkmak

 


Başarılı insanlar erken kalkar ve çalışmaya başlar. Sabah saatleri dikkatinizin dağılmasına izin vermeyerek işlerinizi yapmak için size daha geniş bir alan açar ve daha fazla zaman sunar.  Eğer sabah erken kalkacaksanız, aynı şekilde akşam erken yatmaya özen gösterin. Uykusuzluk kötü görünmenize sebep olur.


anız, asla bilemezsiniz. Endişe etmek ya da tahmin yürütmek yerine soru sorarak yeni bir şey öğrenebilir ve onu daha iyi anlayabilirsiniz.


 


 


Bu durum üst grubunuza sorular sormanın yanı sıra şu an ne noktada oldukları ve nasıl yardım edebileceğiniz konusunu anlamanıza yardımcı olacak şekilde yeni kişilere ve ekibinize sorular sormak vasıtasıyla bir şeyler öğrenmek istediğiniz eğitimleri de içermektedir. Kafanızı dışarı çıkarın, size ve işinizin büyümesine yardımcı olacak soruyu nerede soracağınızı düşünerek tıpkı meraklı bir çocuk gibi hareket etmeye başlayın.


 


7. Meditasyon Yapmak!


Bu son madde yani meditasyon yapmak olmadan bu liste tam anlamıyla bir başarı alışkanlıkları listesi olmazdı.


 


Meditasyon hiçbir şey düşünmemeye çalışarakgözleri kapatıp, bağdaş kurup oturmayı gerektirmez. Meditasyon kişiye uygun olarak şekillenebilir. Kendinize yakın bulduğunuz rehberli bir meditasyonu kullanarak sabahları sadece 5-10 dakika ile başlamanızı tavsiye ederim. ITunes üzerinde benim Best Possible Self (En İyi Kendin) çalışmama göz atabilir (NiycPidgeon diye aratarak benim Podcast’imde bulabilirsiniz) ya da Youtube üzerinden bir başka meditasyon videosu seçebilirsiniz.


 


Meditasyon pratik yapmayı gerektirir, işte bu nedenle düşünce egzersizi olarak anılır.


 


Mükemmel ya da tasasız olma konusunda üzerinizdeki baskıyı serbest bırakın ve deneyin, sadece sese ve nefesinize odaklanın. Meditasyonun endişe ve stres seviyelerini azalttığı, dikkat ve odaklanmanın gelişmesini sağladığı ve daha net düşünmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Elde edeceğiniz sonuca değecektir, bu nedenle vazgeçmeyin!


 


Bu makale pek çok fikir ve bilgi içeriyor ve sizden bugün gidip buradaki her şeyi yapmanızı tabi ki beklemiyorum. Bugünsizden bu listedeki başarı alışkanlıklarından birini seçmenizi ve bu olumlu alışkanlığı günlük rutininiz içinde inşa etmeye odaklanmanızı istiyorum. 


 


Zamanla yeni alışkanlığınız otomatikleşecek ve bir kez bir diğerini buna başarı ile entegre ettikten sonra diğer alışkanlıkları da arka arkaya ekleyebilirsiniz.


 


Serinin 6. ve son makalesi için önümüzde hafta görüşmek üzere!


 


Saygılarımla, 
Yüksek Pozitif Psikolog CTTLS IPPA


Hay House Yayınevi Yazarı 


 
 


NiycPidgeon Kimdir? 


Niyc pozitif psikolojiyi kullanarak 2020 yılına kadar milyonlarca insana yaşamlarını değiştirmeleri konusunda yardımcı olmak misyonu yüklenen Yüksek Pozitif Psikolog ve Global Başarı Koçu’dur.


Niyc, İngiliz’dir ve yakın bir zamanda İngiltere’deYılın Genç Girişimcisi ödülünü kazandı ve şu anda Los Angeles’ta yaşıyor. Kişisel şüphe ve tükenmişliğin üstesinden gelmeleri ve hayatlarında eğlenceyi, kişisel gücü ve durdurulamaz başarıyı yaşamaları için insanlara yardım etmek, onlara koçluk yapmak ve onlarla konuşmak için dünyayı dolaşıyor.


Niyc halihazırda başarı için yüzlerce FBO’ya koçluk yaptı. Hay House Yayınevi tarafından basılan 30 Günlük Mutluluk Rehberi, Şimdi Sizin Şansınız kitabını (30 DayHappiness Guide, Now Is YourChance) Amazon üzerinden ön sipariş ile edinebilirsiniz. 


www.niycpidgeon.com
https://www.facebook.com/niycpidgeon
https://www.twitter.com/niycpidge
https://www.instagram.com/niycpidge/
Pre-order your copy of Now Is Your Chance http://amzn.to/2cpLW13