Vyhrňme si rukávy

Počuli ste niekedy o tom, že disciplinované úsilie vám toho veľa prinesie? Týmto posolstvom som sa inšpiroval nedávno, keď som čítal o 12-ročnom chlapcovi, ktorý žije so svojou matkou a šiestimi súrodencami v Zambii. K čistej vode a zdravotnej starostlivosti sa tu nie je ľahké dostať a na ceste do školy chlapec každý deň prechádza okolo domov bez elektriny či tečúcej vody. Napriek problémom, ktorým čelí jeho rodina, má v každom školskom roku stopercentnú dochádzku! Dosiahnuť ju je náročná úloha pre každého, nieto pre niekoho, kto má problém každý deň sa do školy vôbec dostať.

Ťažkosti doma mu však vo vzdelávaní nezabránia. Aby bol sýty a dokázal sa sústrediť na svoj dlhý deň plný učenia, organizácia Rise Against Hunger – Povstaň proti hladu mu každý deň ponúka jedlo. Jedlo poskytuje aj celej jeho rodine počas školského týždňa, aby chlapca odmenila za úsilie vzdelávať sa, vďaka ktorému sa bude vedieť lepšie popasovať s výzvami, ktoré mu život prinesie. Som veľmi hrdý na to, že sme sa zaviazali zabaliť počas nasledujúcich dvoch rokov 5 miliónov jedál.

Tento príbeh má hlbší význam a chcel by som, aby ste nad ním pouvažovali. Tento chlapec preukazuje disciplínu vo svojom každodennom konaní vo veku 12 rokov, keď sa od detí neočakáva, že budú niesť veľkú zodpovednosť, a nemali by vidieť ťažkosti, ktoré prináša dospelosť. Chlapcova vytrvalosť prináša jeho rodine výživu a starostlivosť. Zobudí sa a prejde náročnú cestu do školy aj vtedy, keď je to preňho vzhľadom na jeho zdravie alebo okolnosti náročné. Koľkých poznáte takých dospelých, ktorí sú šťastnejší a každý deň nepreukazujú takúto disciplínu? Nič nie je nemožné, ak sa budeme usilovať o pokrok a pracovať na ňom každý deň.


Možno nečelíme rovnakým ťažkostiam ako tento chlapec, no v živote tiež máme problémy, ktorých prekonanie nie je jednoduché. Sú prekážkami v dosahovaní našich cieľov a niekedy kvôli nim dokonca podceňujeme náročnosť ich dosiahnutia. Možno sú to ambiciózne ciele, ako napríklad zabaliť našich 5 miliónov jedál, nič však nie je nemožné, ak sa budeme o pokrok usilovať a pracovať na ňom každý deň. Disciplínu vnímajme ako lezenie po rebríku. S každou priečkou, ktorú zdoláte – aj keď s výškou sa môže stupňovať náročnosť – ste bližšie k veciam, ktoré chcete a potrebujete.


Vieme, že vďaka dôsledným krokom, ktoré robíme oddane a často, môžeme zmeniť svet. Rovnako ako chlapec, ktorý preukázal disciplínu v každodennej školskej dochádzke, aj my musíme byť disciplinovaní, aby sme dosiahli svoje ciele. Nájdite si počas nášho 40. výročia trochu času a sledujte výnimočné úspechy našich lídrov a spoločnosti od jej založenia. Verím, že vás budú motivovať a pomôžu vám udržať si disciplínu, aby ste v roku 2018 a v nasledujúcich rokoch dosiahli všetko, po čom túžite.


Navždy s vami,
Rex Maughan 

Súvisiace produkty