STÁT SE PROFESIONÁLNÍM LYŽAŘEM

O svůj příběh, jak se stala profesionálním atletem, se s námi podělila slovenská běžkyně na lyžích Alena Procházková.

Myslím, že mé rozhodnutí bylo konečné, když jsem se stala mistrem světa do 23 let ve sprintu v běhu na lyžích.

Chtěla jsem zopakovat své výsledky ve Světovém poháru, v seniorském mistrovství světa, a na olympijských hrách. Ve Světovém poháru se mi v seniorském mistrovství světa podařilo umístit na šestém místě. S mým rozhodnutím a výsledky mi rozhodně velmi pomohli můj trenér a moje rodina.

Vše začalo o něco dříve na sportovní základní škole v Banské Bystrici. Moc jsem toužila dostat se mezi nejlepší účastníky Světového poháru, mistrovství světa a olympijských her. V té tobě to byl můj sen. Dokončila jsem základní školu a byla jsem před rozhodnutím, na co se nejvíce soustředit. Rozhodla jsem se pro sport a běh na lyžích byl mému srdci nejblíže.

Byla jsem na začátku mého studia na sportovním gymnáziu, ale s otcem jsme hledali něco náročnějšího, profesionálního. Otec mi našel trenéra, se kterým jsem po úspěšném absolvování zkoušek začala trénovat, a byla jsem přijata do jeho klubu, kam stále patřím. To byl můj začátek na cestě, o které jsem snila. Trenér postupně plánoval míru mé sportovní přípravy, což vyústilo v můj neustálý sportovní růst.

Již v době mých středoškolských studií trval na tom, že mám předpoklady konkurovat na mezinárodních soutěžích těm nejlepším sportovkyním. V té době to pro mě vypadalo jako přehánění, ale postupně se objevily první výsledky. Za prvé to byl titul slovenského mistra, pak mezinárodní úspěch na závodech FIS, později v juniorských soutěžích. Největšího úspěchu jsem v této kategorii dosáhla v roce 2007 na Mistrovství světa U23 ve sprintu klasickou technikou, kde jsem se stala mistrem světa. Později jsem začala dosahovat lepších pozic ve vyšších soutěžích; byla jsem pětkrát na stupních vítězů a v roce 2009 jsem se stala vítězem Světového poháru ve sprintu ve Whistleru v Kanadě.

Jak to v životě bývá, po úspěchu následovaly tvrdší časy. Začala jsem mít zdravotní problémy, které vyústily v chronická onemocnění. Začala jsem přemýšlet o konci mé slibné sportovní kariéry. Nicméně moje láska ke sportu vyhrála a i přes složitou cestu jsem se nevzdala. Spolu s mým trenérem jsme hledali způsob a možnosti jak posílit mou oslabenou imunitu. V té době mi hodně pomohly produkty od Forever. Můj zdravotní stav se postupně plně stabilizoval a začala jsem se znovu umisťovat na předních místech.

Během ZOH v Erzumu v Turecku jsem se stala nejúspěšnější ženskou sportovkyní se čtyřmi vítězstvími. Během mistrovství světa v norském Oslu jsem se umístila na šestém místě ve sprintu. Dosáhla jsem také skvělého výsledku v Lahti ve Finsku v roce 2013. Na mistrovství světa v roce 2014 a 2015 jsem také uspěla, dostala se mezi osm nejlepších v této disciplíně a úspěšně jsem soupeřila se sportovkyněmi ze Švédska, Finska a Norska, které mají mnohem lepší podmínky pro přípravu než já. Ačkoliv jsem nedosáhla k medaili, je to motivace k tvrdé práci a dosažení mého cíle.


Alena Prochazková
Světový týmový F.I.T. atlet

Související produkty