Stań się liderem

Specjaliści od survivalu szacują, że ekstremalnych warunkach pogodowych, jakie panują zimą w Andach, przeciętna osoba przetrwałaby około 2 dni. W 1972 roku Nando Parrado i jego 16 kolegów z drużyny przeżyło 72 dni, po tym jak rozbił się ich samolot. Inspirujący triumf nad wydarzeniami, które nastąpiły po katastrofie ukazuje prawdziwą siłę liderstwa.


„Jest to chyba jedna z najniezwyklejszych opowieści o liderstwie” – powiedział Nando, przemawiając do 12 000 osób na Global Rally w Dallas. „Wiecie dlaczego? Ponieważ, gdy liderzy zginęli, ich miejsce musieli zająć ludzie, którzy nigdy nie mieli być liderami.” Te ważkie słowa niosą głębsze przesłanie – każdy człowiek ma w sobie zdolność kształtowania własnego losu; każdy człowiek jest zdolny przewodzić innym.


Zarówno historia Nando, jak i biznes Forever, uczą nas, że liderem człowiek się staje, a nie rodzi. Ludzie, których podziwiamy w życiu czy w biznesie, często wydają się być naturalnymi liderami. Tacy mentorzy, sponsorzy, przyjaciele czy krewni zdają się znać wszystkie odpowiedzi, a bycie liderem na pozór przychodzi im bez trudu. Zgadza się, niektórym w istocie przychodzi to łatwiej niż innym. Jednak w sytuacji takiej jak Nando, gdy nagle liderów zabrakło, umiejętność przejęcia sterów przez inne osoby odkrywa wyższą prawdę: w każdym z nas drzemie lider.


Każdy z nas jest zdolny dokonywać wyborów, które popchną nasze życie do przodu. Możemy też poprzestać na czekaniu. Jeśli jednak będziemy czekać, aż poczujemy się komfortowo, poznamy wszystkie odpowiedzi czy spełnią się jakiekolwiek inne założone przez nas czynniki, możemy nigdy nie zrealizować swojego potencjału lub może się okazać, że jest na to za późno. Choć może nam się zdawać, że mamy mnóstwo czasu na osiągnięcie kolejnego celu, dokonanie zmiany w życiu lub wyruszenie w podróż marzeń, nagle może go zabraknąć. Czas pędzi jak szalony, a okoliczności mogą zmienić się w jednej chwili – takiej, jaka zaważyła na katastrofie tego samolotu w Andach.


Swoje wystąpienie na Global Rally Nando Parrado zakończył doniosłym przesłaniem: „kiedy każdego dnia robisz to, co kochasz, kształtujesz swoją przyszłość”. Nie czekajcie na odpowiedni moment, aby stać się liderami, kształtujcie własną drogę. Jesteście do tego zdolni.Forever Wasz,
Rex Maughan