Líder vo vás

Podľa odhadov odborníkov na prežitie dokáže priemerná osoba v krutej zime a v nehostinných podmienkach Ánd prežiť približne dva dni. Nando Parado a jeho 16 priateľov a spoluhráčov prežilo v A ndách 72 dní, keď sa v roku 1972 zrútilo ich lietadlo. Inšpiratívne víťazstvá nad sériou udalostí, ktoré po páde lietadla nasledovali, odhaľujú skutočnú silu vodcovstva.„Je to asi najneuveriteľnejší príbeh o vodcovstve, aký existuje,“ uviedol Nando vo svojom príhovore k dvanásťtisícovému davu, ktorý sa zhromaždil na podujatí Global Rally v Dallase. „Viete prečo? Pretože všetci vodcovia zahynuli a ľudia, o ktorých si nikto nemyslel, že môžu byť vodcami, sa nimi museli stať.“ Tieto silné slová vychádzajú z niečoho oveľa hlbšieho – každý z nás má schopnosť určovať svoj osud, každý z nás má schopnosť viesť ostatných.

Nandov príbeh a podnikanie pod značkou Forever nás učia, že vodcami sa stávame. Nie je to niečo vrodené. Existuje mnoho ľudí, na ktorých v našich životoch a pri podnikaní s obdivom hľadíme a ktorí vzbudzujú dojem, že sú rodení lídri. Môže sa nám zdať, že títo mentori, protektori, priatelia či členovia rodiny poznajú všetky odpovede a že svoje vodcovské schopnosti nadobudli šibnutím čarovného prútika. Nebudem klamať, ak poviem, že pre niektorých ľudí to naozaj môže byť ľahšie. No v podobnej situácii, v akej sa ocitol Nando, keď sa všetci lídri v jednom okamihu zrazu stratili, schopnosť ostatných povstať hovorí o vyššej pravde: že v každom z nás sa ukrýva vodca.

Každý z nás má schopnosť prijímať rozhodnutia, ktoré dokážu poháňať naše životy vpred. Samozrejme, môžeme sa tiež rozhodnúť, že počkáme. Ak budeme čakať, kým sa budeme cítiť spokojne, kým nedostaneme všetky odpovede alebo kým sa neurovná X iných vecí, nemusíme nikdy
naplno rozvinúť svoj potenciál –alebo môže byť priveľmi neskoro. Môže sa nám zdať, že máme more času, aby sme splnili ďalší cieľ, urobili zmenu vo svojom živote alebo dokonca sa vybrali na dovolenku na vysnívané miesto – tento čas však môže uplynúť mihnutím oka. Čas plynie rýchlo a veci sa môžu zmeniť rovnako rýchlo ako v prípade toho lietadla, ktoré sa zrútilo v Andách.

Nando Parrado zakončil svoj príbeh, ktorý nám rozpovedal na Global Rally, hlbokou myšlienkou: „Tým, že každý jeden deň vo svojom živote robíte to, čo milujete, sa stávate tvorcami svojej budúcnosti.“ Nečakajte na tú správnu chvíľu, kým sa stanete lídrom – radšej si vytvorte vlastnú cestu. Táto schopnosť už vo vás existuje.

Navždy váš,
Rex Maughan